Comtemporary Istanbul’a Yoğun İlgi…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG-20230927-WA0054.jpg

Contemporary Istanbul, yeni programıyla Akbank ana partnerliğinde, 26 – 27 Eylül Ön İzleme ve 28 Eylül – 1 Ekim Genel Ziyaret günlerinde Tersane Istanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Contemporary Istanbul’un 18. Edisyonu, 22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, 4 inisiyatif ve 4 sanat kurumuna ev sahipliği yapılıyor. Tarihi Haliç atmosferiyle Tersane Istanbul’da eserleri gezdikten sonra bahçesinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Akbank ana partnerliğinde gerçekleşen Contemporary İstanbul’un 18. edisyonu, “Belki de bir Şaka’dır” adlı sergi ile çağdaş sanat dünyasına önemli bir katkıda bulunuyor. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Fırat Engin ve Ardan Özmenoğlu’nun eserleri yer alıyor.

Sergi, izleyicilerini yaşamın sonsuz krizlerine, savaşlara, işgallere, eşitsizliklere ve ayrımcılıklara unutulmaya yüz tutmuş bir perspektiften bakmaya davet ediyor. “Yoksa hayat büyük bir şaka mı?” sorusunun peşinde bir keşif yolculuğu sunuyor.

Sergide eserleriyle yer alan Fırat Engin, Cenova’dan Kahire’ye Mardin’den İskenderiye’ye pek çok kentte ulusal ve uluslararası proje ve sergilerde yer alan bir sanatçı. Tüm işlerinde belirgin mizah duygusuna yer veren Ardan Özmenoğlu ise eleştirel dozu yüksek yapıtları dahi eğlenceli bir hale sokan tasarımları ile tanınıyor. Her iki sanatçı da “Belki de bir Şaka’dır”da aynalar, neon ışıklar ve farklı materyalleri kullandıkları eserlerle yer alıyor.

Bu yılda merakla beklenen sergi yoğun ilgi gördü. Sanatseverler eserleri gezmeye gelmek için uzun saatler yolda kaldılar.  Birçok kişinin merakla beklediği
fuara ilk kez katılan galeriler arasında 4710 Gallery, Arma Gallery, Aspan Gallery, BFM Art Center, Bogena Galerie, Callirrhoe, FURIOSA, IBI ART Gallery, INLOCO Gallery, IN THE GALLERY, Kalashnikovv Gallery, Karpuchina Gallery, Lazy Mike Gallery, Maze Art Group, Omelchenko Gallery, Rıdvan Kuday Gallery, Sconci Gallery, SGR Galeria, SISTEMA GALLERY, The Why Not Gallery, Yvonne Hohner Contemporary yer alıyor.

Etkinlik kapsamında Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde Art in Public Spaces ve Art in Residency, Simone Klein moderetörlüğünde ise CI Photo Focus panelleri gerçekleşiyor. Contemporary İstanbul biletlerini www.contemporaryistanbul.com adresinden temin edebilirsiniz. Fuar, 1 Ekim’e kadar Tersane İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

 

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.