Hayatta ‘Hayır’ Diyemiyor Musunuz? O Zaman ‘Müthiş Psikoloji’ Kitabına Bir Göz Atın…

https://aybencumali.com/wp-content/uploads/2020/02/20200216_162021-a-1280x1706.jpg

Önce internette kitabın tanıtımıyla karşılaştım. Daha sonra kitapçılarda kitapları incelerken gördüm. Kitabın kapağındaki metinler ilgimi çekti. Kitabın adı ‘Müthiş Psikoloji’. Altında ‘Hayır Diyebilme Sanatı’ yazıyor. Onun altında da ‘Sınırların Kadar Özgürsün’ cümlesi yer alıyor. Kendi hayatınıza bir bakın. “Hayır” demek ne kadar zor değil mi? Gelin birlikte kitaptan çıkardığım notlara bakalım…
“Hayır” demek çatışma yaratır mı? “Evet” yaratır. “Hayır” yaratmaz. Ne demiştik? Hayır diyebilmek bir sanattır. Hangi kelimeyi hangi ifadeyle söylediğiniz tabii ki sonucu değiştirir. Bazen birine günaydın demek bile çatışmaya neden olur.
“Ne demek istiyorsun, çok mu geç uyandım yani?’ tepkisiyle karşı karşıya kalabilirsiniz, sırf günaydın deme şekliniz yüzünden. Kelimelerinizin arkasında gizlediğiniz imalardan emin olun lütfen. Sonra “Ben ne dedim ki, altı üstü günaydın dedim, sanki hakaret etmişim gibi davranıyor! Savunmanız gayet yersiz ve samimiyetsiz kalacaktır.
Konuşurken kelimenin içerdiği anlam kadar, ona yüklediğiniz duygulara da dikkat etmek zorundasınız.
Nasıl mı?
Niyetinizden emin olarak…
Amacınız birini reddederek onu aşağılamak, sinirlendirmek, haddini bildirmek, dersini vermek, canını sıkmaksa emin olun sadece hayır diyerek başarırsınız.
Hayır derken kaybetme, reddedilme, yanlış anlaşılma, yalnız kalma, kalp kırma, üzme, incitme, zor durumda bırakma korkusu hissediyorsanız aynen bunu da kolayca başarırsınız.
Kitapta diğer ilgi çeken konu ise ailenizle sınırlarınızı nasıl çizebilirsiniz?
Öncelikle yapmanız gereken, problemin ne olduğunu bulmaktadır.
Gençler için yol gösterici olacağını düşünüyorum. Notlara bir göz atalım…
• “Hayır” dediğinizde ailenizle çatışmanın başladığı noktalar nelerdir?
• Bir şey yapmak istediğinizde aileniz aşırı korumacı mı davranıyor?
• Anne babanız sorumluluklarını sizin üzerinize mi yıkıyor?
• Aileniz onların istediği mesleği seçmeniz konusunda baskı mı yapıyor?
• Evleneceğiniz ya da ilişki kuracağınız insanlar hakkında katı yaptırımlar mı uyguluyorlar?
• Aileniz isteklerinizi söylemek konusunda zorlanıyor musunuz?
• Hayatınızla ilgili yaptıkları yönlendirmelere karşı koymakta sorun mu yaşıyorsunuz?
• Aile içi ilişkilerinize karşın başkaları mı var?
• Psikolojik ve fiziksel şiddete mi uğruyorsunuz?
Kitapta şöyle devam ediyor. Bu sıralananların arasında yanıtlarınızı belirleyin. Bunların her biri başlı başına bir sorun demektir. Sizin sınırlarınızı açık şekilde çizememenizden dolayı ortaya çıkan sorunlar… Ancak siz sınırlarınızı korumaya devam ettikçe ve dayatılanlara hayır dedikçe başlangıçta size yöneltilen okların birer birer indiğini göreceksiniz. Kendinizin bir birey olduğunu hatırlatmanın başka bir yolu da yoktur.
Kitapta ‘Nasıl Hayır Dersiniz?’ başlıklı bir bölüm bulunuyor. Bölümün girişinde House of Cards dizisinden bir konuşamaya yer verilmiş. Şöyle;
“Dünyanın en güçlü adamına hayır demek kolay bir iş değildir ama bazen de o üstün kişinin saygısını elde etmenin tek yolu haddinizi aşmaktır.”
Şablonlardan Kurtulun
Hayır deme sanatını icra etmenin incelikli yolları vardır. Doğruluğunu sorgulamadan inandığınız şablonlar yüzünden hayır demeyi kötü ve yapılmaması gereken bir şeymiş gibi üzerinize yapıştırmış olabilirsiniz. Oysa hayır demek sunduğunuz büyük bir hediyedir hem kendinize hem de başkalarına.
“Hayır” demeyi öğrenmek için nelere hayır diyemediğinizi bulun. Sizi rahatsız hissettiren durumlar, maddi ve manevi olarak sizi doyurmayacak teklifler, aşırı beklentiler, enerji vampirleri… Öncelikle kişileri ve hayır diyememe nedenlerinizi belirleyin.
Sizin hayır diyememe nedeniniz aşağıdakilerden hangisi? diye de bir bölüm var kitapta:
• Bir şey rica edildiği için.
• Birisi yardımına ihtiyacım var dediği için.
• Çıkıntılık yapmamak ve uyumsuz olmamak için.
• İnsanları kırmamak için.
• Merhamet ve vicdanım ağır bastığı için.
• Kaybetmekten korktuğum için.
• Diyette olmama rağmen ikramı
• Kötü insan olarak yaftalamamak için.
Hayır diyemediğiniz şeyler sizi hapseder. Doğru olduğuna inandığınız yanlışlar, samimi bağlarla kurduğunuzu düşündüğünüz ilişkiler, gereksiz yükler ve duygusal çalkantılarla hayatınızı tıka basa doldurmuş olabilirsiniz. Oysa hayır demek sizin hayatınızı tıkayan fazlalıkları seçip ayırmanız demektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Ayben Cumalı 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.